Deklaracja dostępności Strony Internetowej

Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej http://www.oik.tarnow.pl

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

Deklaracja została sporządzona na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Eweliny Lasko — mailowo dyrektor@oik.tarnow.pl lub telefonicznie (014) 655-36-36.

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim zgłoszeniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszej jednostki:

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Dostępność architektoniczna

Budynek: Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy, ul. Szarych Szeregów 1 , 33-101 Tarnów

Budynek jest usytuowany w pierwszej linii zabudowy, u zbiegu ulic Szarych Szeregóww i Chemicznej. Na teren Ośrodka prowadzi bramka i brama wjazdowa. Budynek usytuowany jest ok. 12 metróww od chodnika; posiada 2 drzwi wejściowych: pierwsze – dla klientów ambulatoryjnych Ośrodka, drugie – dla mieszkańców specjalistycznego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy.

Do pierwszych drzwi prowadzą trzy stopnie schodów oraz podjazd dla osób poruszających się na wózkach. Do drugich drzwi prowadzą trzy stopnie schodów. Przed drzwiami wejściowymi zamontowano daszki zabezpieczające przed opadami atmosferycznymi. Aby wejść do budynku (pierwsze drzwi) należy zadzwonić domofonem. Przycisk znajduje się na ścianie, po lewej stronie drzwi, na wysokości ok. 130 cm. Za drzwiami wejściowymi znajduje się 2 metrowy korytarz prowadzący wprost do poczekalni Ośrodka. Od wyjścia z korytarza, po lewej stronie – usytuowany jest pokój pierwszego kontaktu, gabinet psychologa; nieco dalej – pokój interwencyjny (do całodobowego pobytu); na wprost – toaleta. Pokój interwencyjny wyposażony jest w łazienkę z ubikacją – dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Z tej toalety mogą również korzystać niepełnosprawni klienci ambulatoryjni. Drzwi prowadzące do specjalistycznego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy otwierane są również za pomocą domofonu. Domofony obsługiwane są przez pracownika Ośrodka (portier).

Dla osób poruszających się na wózkach dostępne są pomieszczenia na parterze budynku. Pozostałe kondygnacje (I, II, III piętro) nie są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek nie posiada windy.

Przed budynkiem Ośrodka znajduje się parking dla jego klientów

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem przewodnikiem.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

W budynku są oznaczenia kontrastowe oraz opisy w druku powiększonym i kolorach właściwych dla osób niewidomych i słabowidzących.

W budynku nie ma pętli indukcyjnych.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla

Tłumacz migowy nie jest dostępny

Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje

Ułatwienia

Strony internetowa Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej posiada 4 guziki, znajdujące się na samej górze strony, pozwalające na dostosowanie preferencji dostępności dla odwiedzających; są to:

Dodatkowo:

focus wokół elementów nawigacyjnych(powiększenie elementów nietekstowych i border dla elementów tekstowych)

Strona posiada zamieszczone w kodzie znaczniki ARIA, a także atrybut ‘role’ dla elementów posiadających dodatkowe zastosowanie niże te wynikające z semantyki użytego znacznika.

Wszystkie odnośniki do zewnętrznych stron posiadają odpowiednią adnotacje w znaczniku aria-label.

Wszystkie znaczniki html są sprawdzone pod kątem poprawności struktury oraz domknięcia, by czytniki nie miały problemu z czytaniem kodu. Nagłówki ‘h’ w kodzie html są używane zgodnie z semantyką, tj. h1 - nazwa strony, h2 - główne sekcje - h3 - podsekcje itd.

Powiększenie strony nie skutkuje pojawieniem się paska przesuwania, tekst można powiększyć w przeglądarce, bądź za pomocą guzika.

Elementy nietekstowe posiadają atrybut ‘alt’, gdy jest to potrzebne.

Strona jest przystosowana do przeglądania na różnych urządzeniach, zarówno w pionie jak i w poziomie

Witryna ma zapewniony minimalny kontrast w widoku bez modyfikacji dostępności, jednak większość elementów posiada kontrast o wiele większy, aż do 21:1

Inne informacje i oświadczenia

Witryna jest ciągle udoskonalana pod względem Dostępności Cyfrowej. Błędy zgłaszane przez użytkowników są poprawiane. W planach jest zwiększenie funkcjonalności dostosowania strony: dodanie większej ilości układów kolorystycznych na stronie, ujednolicenie czcionek na żądanie